Maturitní otázky
Zpět na: Maturitní otázky
Download: 
Seznam maturitních otázek
Literatura
Pozn.: Můžete si stáhnout buď jednotlivé otázky ve Wordu nebo všechny otázky v Zipu (Download).
- Starověké písemnictví
Nejstarší literární památky z oblasti Mezopotámie, Egypta, Indie, Číny, hebrejská a arabská literatura. Písemnictví starověkého Řecka a Říma. Odkaz antiky.
- Literatura raného středověku
Náboženská témata v evropských literaturách raného středověku. Slovanské kořeny našeho písemnictví - Velká Morava. Písemnictví v přemyslovských Čechách, latina jako literární jazyk, nejstarší legendy a písně. První stopy užívání češtiny v literatuře.
- Uplatňování národních jazyků ve středověké literatuře, vznik česky psané literatury a její rozvoj ve 14.století
Evropská hrdinská epika a dvorská lyrika. Česká veršovaná epika. Literatura doby Karlovy - staročeské drama, světská lyrika, sociální satira.
- Renesance a humanismus
Společenské změny v Evropě, rozvoj věd a umění, reformace. G.Boccaccio, F.Villon, W.Shakespeare. Český humanismus, jednota bratrská, Daniel Adam z Veleslavína.
- Literatura doby husitské
Husovi předchůdci a hledání příčin krize ve společnosti. M.J.Hus.Husitská literatura. Dílo Petra Chelčického.
- Evropské baroko, česká pobělohorská literatura
Zdroje barokní tvorby, Literatura české emigrace - osobnost a dílo Jana Ámose Komenského. Domácí katolická tvorba. Lidová slovesnost.
- Evropské literatury období klasicismu, osvícenství, preromantismu
Francouzské klasicistní drama, osvícenství, encyklopedisté. Anglický dobrodružný román. Preromantismus - Hnutí Sturm und Drang, ruská literatura za Kateřiny II.
- Romantismus a biedermaier
Dobová podmíněnost vzniku romantismu. Principy romantismu. Představitelé německé, anglické a francouzské romantické tvorby. Napětí mezi biedermaierem a romantismem v české literatuře - Mácha, Sabina, Tyl, Erben.
- Realismus v literatuře 19.století
Podstata realismu, jeho umělecké zásady, typizace. Kritický realismus. Naturalismus. Politická situace v českých zemích, rozvoj publicistiky, K.H.Borovský, B.Němcová. Próza s tématikou českého venkova.
- Literární cíle májovců
Situace v české společnosti v 60. letech 19.století. Umělecký program májovců. Vysvětlit na základě vlastní četby národní a sociální ráz tvorby V.Hálka, K.Světlé, J.Arbesa nebo J.Nerudy.
- Charakter literární tvorby ruchovců a lumírovců
Programy tzv. národní a kosmopolitní školy, umělecké a kritické osobnosti této generace (Sv.Čech, E.Krásnohorská, J.V.Sládek, J.Vrchlický, J.Zeyer).
- Moderní básnické směry na přelomu 19. a 20.století
Prokletí básníci, moderní básnické směry, fin de siecle, generace České moderny, anarchističtí buřiči.
- Umělecká avantgarda 1.pol.20.století a její významní představitelé
Kubismus, Expresionismus, Futurismus, dada, surrealismus a jejich hlavní představitelé. Počátky moderní prózy 20. století.
- Světová próza mezi dvěma válkami
Významné politické události v meziválečné Evropě a ve Spojených státech. Ohlasy 1.světové války, Tradice kritického realismu 19.století - společenská a historická próza, biografie, detektivní žánr, sci-fi, antiutopie, fantasy.
- Česká próza ve 20. a 30. letech 20.století
Situace mezi válkami. Téma první světové války, psychologický román, sociální tématika, okruh autorů kolem Lidových novin, ruralisté, avantgardní tvorba (J.Hašek, J.Havlíček, M.Majerová, I.Olbracht, K.Čapek, K.Poláček, V.Vančura).
- Česká literatura v letech nacistické okupace
Poezie v době národního ohrožení. Tématické okruhy české literatury v letech okupace. Vystoupení mladé básnické generace (Kainar, Orten). Formování Skupiny 42.
- Proudy poválečné světové prózy
Existencionalismus, neorealismus, Beat generation, rozhněvaní mladí muži, nový román, socialistický realismus, rozmach vědecko-fantastické literatury, obliba žánru fantasy, postmodernismus.
- Vývoj českého divadla do vzniku samostatného českého státu
Vznik českého dramatu ve 14. století, funkce divadla v období národního obrození, realistické drama.
- Vývoj českého divadla od roku 1918
České drama mezi dvěma válkami, nové přístupy k divadelní tvorbě v 60.letech, oficiální dramata období normalizace, nová divadla malých forem, domácí divadlo, současná dramatická tvorba
- Umělecký obraz historie v české literatuře
Kroniky, historická tématika v lidové slovesnosti pobělohorského období, vlastenecký a romantický pohled na dějiny v národním obrození (Thám, Mácha, Tyl, Palacký), realistická tvorba (Z.Winter, A.Jirásek), historická látka v moderní české literatuře.
- Osobnost a dílo Karla Čapka
K.Čapek - novinář, překladatel, dramatik, filozofický typ spisovatele, autor cestopisů, povídek, knih pro děti.
- Obraz války v literatuře
Na základě vlastní četby vyložit vývoj uměleckého zpracování válečné tématiky. Antika - trójská válka, řecká dramata, středověký hrdinský epos, husitské boje (Vavřinec z Březové), třicetiletá válka, napoleonské války (Vojna a mír), význam moderního válečného románu (Remarque, Rolland, Vančura, Hašek), protiválečná literatura - K.Čapek, E.Hemingway, tvorba vyrovnávající se s 2.sv.v. a s osudy Židů.
- Literatura pro děti a mládež
Na základě vlastní četby přiblížit autory literatury pro děti a mládež.